Πολύ σημαντική νίκη για την Εθνική Νέων

2014-07-15 09:45

Η Εθνική Νέων μετά από μια εξαιρετική εμφάνιση επικράτησε της Σερβίας με 70-69 στο πρώτο της ματς στη β' φάση του Ευρωμπάσκετ μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι. Αν και οι Σέρβοι ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση και κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα επτά πόντων (21-14). Από την δεύτερη περίοδο όμως κι έπειτα οι διεθνείς μας ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο με προβάδισμα ενός πόντου (34-33). Με αυτόν τον τρόπο οι διεθνείς μας διατήρησαν τις ελπίδες πρόκρισης τους στα προημιτελικά του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Ο Μποχωρίδης πραγματοποίησε εξαιρετικό παιχνίδι, όπως και ο Διαμαντάκος, καθώς και οι δύο σημείωσαν από 17 πόντους. Ο Αγραβάνης τελείωσε το ματς με 16 πόντους. Για τους Σέρβους, ο Σάλιτς είχε 13 πόντους και ο Άντριτς 10. Αντίπαλος των διεθνών μας αύριο (15/7) είναι η Ισπανία (19:15).