Η εθνική ομάδα νέων ηττήθηκε από την Ισπανία και λογικά αποκλειστηκε απο την συνέχια της διοργάνωσης

2014-07-15 20:59

Η εθνική ομάδα των Νέων δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στην Ισπανία που θα την έφερνε στην επόμενη φάση της διοργάνωσης καθώς ηττήθηκε από την Ισπανία για δύο πόντους (60-58).Οι Ισπανοί μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφεραν να επιβάλουν τον ρυθμό τους στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Οι Ίβηρες βρήκαν λύσεις από την περιφέρεια και μπόρεσαν να δημιουργήσουν διαφορά ασφαλείας, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα δέκα πόντων (22-12). Οι διεθνείς μας, όμως με την έναρξη της δεύτερης περιόδου βελτιώθηκαν στην αμυντική τους λειτουργία, με αποτέλεσμα να μειώσουν στο πόντο (30-29), ενώ το ημίχρονο έκλεισε με 32-29 για την Ισπανία, έπειτα από καλάθι στην εκπνοή της περιόδου από τον Ερναγκόμεθ.Στην τρίτη περίοδο, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ανέβασε την απόδοση του και κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ, ελέγχοντας το ματς. Ο Διαμαντάκος δημιούργησε πολλά προβλήματα στην ισπανική άμυνα και η Εθνική έκλεισε το 30' στο +5, καθώς ο Αμπάλντε μείωσε σε 41-46, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο.Στα τελευταία δέκα λεπτά, όμως του αγώνα η Ισπανία βελτιώθηκε και πήρε τη νίκη στις λεπτομέρειες απέναντι στην ομάδα του Κώστα Μίσσα. Ο Καμπερίδης ένα λεπτό πριν το τέλος είχε ισοφαρίσει σε 57-57 για να απαντήσει με 2/2 βολές ο Αμπάλντε. Στη συνέχεια, ο Καμπερίδης έκανε λάθος, με τον Μπριθουέλα να κάνει το 60-57, ενώ ο Μποχωρίδης διαμόρφωσε το τελικό σκορ.